Congratulations to the accepted artists for the 2019 Winter Juried Show!

Susan Ahearn
Tony Andrade
Lissa Banks
Brooke Bartletta
Lauren Bass
Brenda L. Bechtel
Dixon Bergman
Stephen Boczanowski
Christine Bodnar
Patricia Bossange
Darlene Bradlee
Ron Brunelle
Patricia Burson
Paul Carley
Nancy Carroll
Carmela Cattuti
Margot Cheel
JoAnne Chittick
Gerry Clifford
Nancy Colella
Joan Collins
Lee Connolly-Weill
Morgan Davis
Kathy Dixon
Barbara Ford Doyle
Christina Eckerson
Ed Esposito
Mandy Fariello
Bryan Fellenbaum
Lynne Shackleton Ford
Jason Galligan-Baldwin
Mitch Glassman
Eugene Goodale
Denise Byrnes Graham
John Grant
Douglass Gray
Susan Hagstrom
Linda Hefner
Kristin Herzog
Nancy Howell
Caryl Hull Leavitt
Wilson Hunt
Laura Tryon Jennings
Jenny Kelley
Diana Kirkpatrick
Gary Koeppel
Robert Leaver
Eric Lintala
Gayle A. Loik
Jory Mason
Lori Mehta
Paul Murray
Terri Nickerson
Susan O'Brien
Gregory Owen
Tom Owen
Patricia Parker
Anthony Pilla
Hannah Polskin
Lynn Ray
Amanda Rebelo
Jody Regan
Sara Ringler
Stephanie Roberts-Camello
Irena Roman
Elizabeth Ryan
Preston Saunders
Luis Seoane
Laurie Simko
Maureen Spinale
Kristin Stashenko
Brendan Stecchini
Suzanne Stumpf
Gary Tucker
Rosemary Tufankjian
Cat Vaganay
Sherri Vallie
Linda Vopat
Nancy Walton
Tina Watson
Colleen White

Congratulations to the 2109 Winter Juried Show winners!

Award Winners 2019 Winter Juried Show

Best in Show:

Linda Hefner, Moon Over Effingham

Drawing and Pastel:

First                             Maureen Spinale, The Joy of Wandering

Second                        Jory Mason, Crepusular Light

Third                            Patricia Parker, Snowfall I

Hon. Mention             Jody Regan, Going Fishing

Oil and Acrylic:

First                             Tina Watson, Marsh View

Second                        Gary Koeppel, Marsh Edge Summer Evening

Third                            Lori Mehta, Slipping Off

Hon. Mention             Susan Ahearn, Center Stage

Other inc. Mixed Media and Printmaking:

First                             Jason Galligan-Baldwin, Vacancy

Second                        Anthony Pilla, The Awakening

Third                            Laurie Simko, Organic Form #1

Hon. Mention             Tom Owen, Mountains of Truth are Never Climbed in Vain

Photography:

First                             Amanda Rebelo, Lost Brothers

Second                        Rosemary Tufankjian, Sunbathers in Positano

Third                            Brooke Bartletta, Autumnal Blueberry Field, 2018

Hon. Mention             Elizabeth Ryan, Green Harbor X2

Sculpture/3D:

First                             Brendan Stecchini, Free Speech Memorial

Second                        Stephanie Roberts-Camello, Battling Forces

Third                            Robert Leaver, Four to Four

Hon. Mention             Suzanne Stumpf, Diatoms II

Watercolor:

First                             Irena Roman,  Slant

Second                        Nancy Howell, River Motif

Third                            Tony Andrade, An Unreasonable Garden

Hon. Mention             Gary Tucker, Delayed